Rodzaje pozwoleń na broń w Polsce
W Polsce by posiadać legalnie broń palną musimy posiadać odpowiednie pozwolenie. Wydaje się je w konkretnym cel zależnym od zainteresowanego, gdyż każde ma inne przeznaczenie.
W Polsce pozwolenie broń palną wydaje się w celach takich jak:
- ochrony osobistej
- ochrony osób i mienia
- łowieckich
- sportowych
- rekonstrukcji historycznych
- kolekcjonerskich
- pamiątkowych
- szkoleniowych
1.Pozwolenie na broń do ochrony osobistej
Pozwolenie na broń do ochrony osobistej umożliwia posiadanie i przechowywanie broni palnej w celu ochrony własnej i bliskich osób przed bezpośrednim zagrożeniem. Wymaga się od posiadacza takiego pozwolenia udokumentowania sytuacji, w której zachodzi uzasadnione ryzyko dla jego życia lub zdrowia, oraz przedstawienia pisemnej opinii o takim ryzyku wydanej przez uprawnioną jednostkę.
Na pozwolenie na broń do ochrony osobistej można otrzymać pistolety lub rewolwery centralnego zapłonu w kalibrach od 6mm do 12mm, odpowiednio dopasowanej do sytuacji. Wymagane jest odbycie szkolenia na temat bezpiecznego i skutecznego posługiwania się bronią palną oraz regularne odnawianie uprawnień.
2.Pozwolenie na broń do ochrony osób i mienia
Pozwolenie na broń do ochrony osób i mienia to drugi rodzaj pozwolenia na broń w Polsce. Jest ono wydawane osobom, które zatrudnione są w ochronie osób i mienia, a także prywatnym właścicielom firm, którzy chcą mieć możliwość obrony swojego mienia.
Jednostki broni, które można uzyskać na tym pozwoleniu to:
- pistolety kalibru od 6mm do 12mm,
- pistoletów maszynowych kalibru od 6mm do 12mm,
- strzelb powtarzalnyvh 12ga,
- karabinków samoczynnych kalibrze od5,45mm do 7,62mm,
Różnicą pomiędzy pozwoleniem na broń do ochrony osobistej a pozwoleniem na broń do ochrony osób i mienia jest to, że to drugie pozwolenie umożliwia posiadanie broni długiej i gładkolufowej, która jest bardziej skuteczna w sytuacjach obrony mienia.
3.Pozwolenie na broń do celów łowieckich
Pozwolenie to jest ściśle związane z polowaniem na zwierzęta oraz gospodarką leśną, pozyskanie tego pozwolenia wiąże się z wstąpienie do Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ) oraz zostanie myśliwym. Aby otrzymać pozwolenie na broń do celów łowieckich, należy spełnić określone wymagania, takie jak:
- Ukończenie kursu w zakresie prawa łowieckiego oraz bezpiecznego korzystania z broni palnej.
- Posiadanie ważnej licencji łowieckiej.
- Zaliczenie egzaminu z teorii i praktyki strzeleckiej.
Pozwolenie na broń do celów łowieckich umożliwia posiadanie broni palnej odpowiedniej do polowania na określone gatunki zwierząt ,dodatkowo broń ta musi być dopuszczona do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów(np. Sztucer, dubeltówka). Ważne jest, aby posiadacz pozwolenia na broń do celów łowieckich przestrzegał określonych zasad i przepisów dotyczących łowiectwa oraz posiadania broni palnej.
4.Pozwolenie na broń do celów sportowych
Pozwolenie na broń do celów sportowych jest wydawane osobom, które uprawiają sporty strzeleckie, takie jak strzelanie z broni sportowej lub dynamicznej. Wymagania dotyczące uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych są zwykle mniej restrykcyjne niż w przypadku innych celów, takich jak ochrona osobista czy łowiectwo.
W ramach pozwolenia na broń do celów sportowych, osoba może posiadać broń sportową oraz amunicję przeznaczoną do strzelania sportowego. Poza tym, osoby posiadające to pozwolenie mogą uczestniczyć w zawodach strzeleckich oraz treningach z użyciem broni sportowej.
Podstawowe wymagania dotyczące uzyskania pozwolenia na broń do celów sportowych to ukończenie kursu strzeleckiego oraz posiadanie skierowania od klubu sportowego lub organizacji sportowej, która potwierdza, że osoba jest członkiem organizacji i uczestniczy w treningach strzeleckich.
Warto zaznaczyć, że co roku musimy wykonać odpowiednią ilość „startów w zawodach „, wynik nie jest ważny bo liczy się udział w zawodach. Ilość „startów jest zależna od rodzajów broni jakie chcemy posiadać (starty są na pistolet , strzelbę i karabin).
5. Pozwolenia na broń do rekonstrukcji historycznych
Pozwolenie na broń do rekonstrukcji historycznych w Polsce umożliwia posiadanie broni palnej, która znajduje zastosowanie w działaniach rekonstrukcyjnych. Pozwolenie to wymaga udokumentowania celów rekonstrukcji, przedstawienia projektu działania oraz określenia rodzaju i ilości broni potrzebnej do przeprowadzenia rekonstrukcji.
Pozwolenie na broń do rekonstrukcji historycznych jest wydawane na okres jednego roku, jednak może zostać przedłużone o kolejny rok. Brak przeprowadzenia rekonstrukcji historycznej w ciągu roku skutkuje utratą pozwolenia na broń
Z broni tej będziemy mogli strzelać tylko amunicją „ślepą” (hukową)
Dodatkowym wymaganiem jest ukończenie szkolenia na temat rekonstrukcji historycznych i użytkowania broni zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
6.Pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich
Wbrew wrażeniu jakie daje nazwa pozwolenia, nie ma jakichkolwiek wymagań dla wartości kolekcjonerskiej broni którą możemy nabyć. Jeśli tylko chcemy możemy kupić rzadki karabin mający 70lat który „posiada wartość kolekcjonerską” lub kopić „jakąś chińską wersje glocka” produkowanego na masową skale. Także z tej broni możemy strzelać na strzelnicy oraz brać udział w zawodach. Pozwolenie to daje nam największy wachlarz możliwości posiadania broni, pozwalając na posiadanie broni takich jak:
- pistolety kalibru od 6mm do 12mm,
- pistoletów maszynowych kalibru od 6mm do 12mm,
- karabinków samoczynnych kalibrze od 5,45mm do 7,62mm,
- broni bocznego zapłonu o kalibrze do 6 mm
- broni myśliwskiej
- broni gładkolufowej
- czarnoprochowej
Na zdobycie tego pozwolenia trzeba być członkiem klubu kolekcjonerskiego, a egzamin zdaje się w wojewódzkiej komendzie policji. Trudność egzaminu zależy od przychylności danej komendy względem posiadaczy broni i przez większość uważana jest za bardzo trudny(lecz coraz częściej pojawiają się głosy, że to się zmienia).
7.Pozwolenie na broń do celów pamiątkowych
O pozwolenie na broń do celów pamiątkowych można się ubiegać jeśli dostaniemy broń w spadku, darowiźnie lub jako nagrodę. Pozwolenie jest jednym z rzadszych lecz możliwe do uzyskania. Oczywiście będziemy musieli spełnić wymagania jak przy staraniu się o inne pozwolenia.
8.Pozwolenie na broń do celów szkoleniowych
Pozwolenie na broń do celów szkoleniowych w Polsce jest wydawane osobom, które chcą zdobyć umiejętności posługiwania się bronią palną w celach szkoleniowych. Pozwolenie to może dotyczyć zarówno broni krótkiej, jak i długiej, a także broni gładkolufowej i gwintowanej.
Aby uzyskać pozwolenie na broń do celów szkoleniowych, należy spełnić kilka wymagań. Przede wszystkim, osoba ubiegająca się o takie pozwolenie musi ukończyć szkolenie z zakresu posługiwania się bronią palną. Ponadto, wymagane jest posiadanie ważnego zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do posługiwania się bronią palną oraz przedstawienie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego dokonanie wpłaty za wydanie pozwolenia.